SK | EN

Football Service Agency

Slovák Stoch objavuje planétu Chelsea

Slovák Stoch objavuje planétu Chelsea

Autor: Pravda - Ladislav Harsányi, 20.10.2006

Futbalová planéta Chelsea je nablýskaná hviezdami veľkého formátu. O miesto na nej bojuje aj mladá, vychádzajúca hviezdička zo Slovenska. Nitriansky odchovanec Miroslav Stoch je momentálne najlepším strelcom mužstva do 18 rokov vo futbalovej akadémii londýnskeho veľkoklubu.

"A vediem aj kanadské bodovanie," usmeje sa od ucha k uchu slovenský supertalent, oslavujúci v dnešný deň sedemnáste narodeniny. Dosiahnutie tejto vekovej hranice je podmienkou pre podpísanie profesionálnej zmluvy v Anglicku. A takú pre Stocha v Chelsea už chystajú. Do platnosti by mala vstúpiť od budúcej sezóny.

Pod dohľadom kamier

"Ak by ste sa v tomto areáli pohybovali osamotený, rýchlo by vás odchytili. Digitálne kamery sledujú všetky naše kroky," utrúsi Stoch počas návštevy Pravdy v tréningovom centri Chelsea v luxusnej štvrti Cobham. "K dispozícii máme zo dvadsať ihrísk i umelú trávu v nafukovacej hale. Trénujú tu všetky mužstvá, vrátane áčkarov. Keď si spomeniem, ako sme sa svojho času tlačili v Nitre aj tri-štyri mužstvá na jednej tréningovej ploche...," porovnáva minulosť so súčasnosťou. "Vidíte tú rozostavanú budovu, na ktorej sa aj teraz pracuje? Pod jej strechou budeme mať k dispozícii všetko, vrátane relaxačných miestností a bazénov. Už sa neviem dočkať, kedy ju dokončia," vytešuje sa slovenský mladík, familiárne prezývaný Miňo.

"V akadémii je nás vyše sedemdesiat, viac cudzincov než Angličanov. Sme ubytovaní v rodinách. Mojimi spolubývajúcimi sú spoluhráči Tomi z Fínska a Jonas zo Švajčiarska, pričom každý z nás má samostatnú izbu," konštatuje Stoch. Z domu to má iba päť minút vlakom do tréningového centra.

"Na Slovensku som školu prerušil. Venujem sa iba angličtine a futbalu. V oboch sa mám čo zlepšovať. Futbalovo som sa rýchlo aklimatizoval a teraz sa ešte musím popasovať s jazykom. V cudzine je to veľmi dôležité," sumarizuje londýnske skúsenosti po niekoľkomesačnom pobyte.

Čo bolo predtým

Otec ho zapísal do futbalovej prípravky Nitry ako šesťročného. Už v útlom veku mal nos na góly a preskakoval vekové kategórie. Do kabíny A-tímu Nitry zavítal v necelých šestnástich rokoch a pár týždňov po dovŕšení tejto vekovej hranice sa dočkal premiéry v najvyššej súťaži. To už mal za sebou zápasy aj v mládežníckych reprezentáciách Slovenska.

Po kom vlastne zdedil futbalové gény? "Otec jazdil motokros, mama zase hrávala hádzanú. Tatko mi hovoril, že strýko bol dobrým futbalistom. Možno mám talent práve po ňom. Nepoznal som ho však, nuž neviem posúdiť," zareagoval na otázku.

Chelsea otvorila dvere

Čím zaujal Stoch Londýnčanov? Inšpiráciou pre klub bolo DVD s najlepšími momentmi hráča v Nitre i mládežníckych výberoch. To by však nestačilo. Chceli ho vidieť v akcii na vlastné oči. Pozvali si ho na tréningovo-zápasový pobyt a hneď v prvom vystúpení sa uviedol gólom.

Ani potom však nepovedali Angličania áno. Ďalšia návšteva nevyšla podľa predstáv, odpadol totiž plánovaný zápas. A tak musel so svojím manažérom Milanom Lednickým pricestovať tretíkrát. "Už som začal mať pochybnosti. Povedal som si však: základ je sa nebáť. Makal som a hral svoju hru," spomína Stoch. Angličania potom vyriekli definitívne "yes." Mladík sa však stále nemohol radovať. S Nitrou mal profesionálnu zmluvu a kluby sa museli dohodnúť na peniazoch. Keď sa to konečne podarilo, v lete sa mohol sťahovať na ostrovy.

Góly v akadémii, debut v béčku

Za mládežnícky tím Chelsea odohral doposiaľ všetkých deväť zápasov, strelil v nich päť gólov, na ďalšie prihral. Aj na sobotňajšom dueli s Fulhamom sme sa mohli presvedčiť, ako dobre mu to ide. Malého Slováka, merajúceho iba 168 centimetrov, bolo plné ihrisko. Úvodným gólom prispel k víťazstvu svojho tímu (3:1). Okrem toho trafil žrď a vypracoval dve-tri šance spoluhráčom.

"Som rád, že som konečne trafil aj doma. Všetky predchádzajúce góly som strelil totiž vonku," radoval sa po zápase. Jeho tím vedie súťaž bez straty bodu, no súperi dajú poriadne zabrať. "Všetky anglické tímy majú kvalitu. Šliapu, makajú, no my sme o stupienok vyššie. Tréner je s hrou spokojný. Premieňame šance, dávame dosť gólov. V mužstve panuje disciplína."

Stoch má takmer na každom zápase svojich fanúšikov, pochádzajúcich priamo z jeho dediny Cabaj-Čápor pri Nitre. Miroslava a Peter pracujú neďaleko Oxfordu ako opatrovatelia detí. "Ak to nie je príliš ďaleko, ideme aj na jeho zápasy na súperových trávnikoch. A trávime spolu aj časť voľného času," tvrdí jednohlasne sympatický mladý pár, ktorý nechýbal na zápase ani minulú sobotu. "Každý také šťastie nemá. Veľmi ma to teší, že sú so mnou," mädlí si ruky futbalista. Nedávno si zahral proti Nitranovi Matejovi Rondošovi, ktorý chytáva za mládežníkov Southamptonu. Zo súboja vyšiel víťazne, no gól mu nedal. Stoch si už odbil svoju premiéru aj v rezervnom tíme Chelsea, zatiaľ pätnásťminútovú.

Sen o seniorskom áčku

Veľkým snom Nitrana je zahrať si v A-mužstve modrých. "Kto by po tom netúžil?" položí si rečnícku otázku. "Momentálne však na to nemyslím, čo má prísť, príde," podotkne. A čo pokušenie veľkých peňazí? "Ani s tým sa nezaťažujem. Vzhľadom na môj mladý vek mám solídny príjem. Niekto hrá futbal pre prachy, iný pre radosť. V mojom prípade prevláda to druhé. Som tu maximálne šťastný. A bol by som aj bez platu. Ak by tak nebolo, asi by som nepodával dobré výkony. A myslím si, že moje idú neustále hore."

Čo mu v Anglicku chýba? "Rodičia, priatelia, slovenské dievčatá... A slovenské jedlo. Teším sa, keď prídem domov a mamina mi urobí kuracie rezne s ryžou." Pochutí si na nich už tento víkend. Chystá sa totiž domov na návštevu.

Football Service Agency Autorské práva Football Service Agency (F.S.A., s.r.o., Mostná 60, 949 01 Nitra, IČO: 36 546 291). Všetky práva vyhradené. Akékoľvek použitie častí textu a citácií v inom ako uvedenom kontexte, ich rozmnožovanie a šírenie bez predchádzajúceho písomného súhlasu F.S.A., s.r.o. je zakázané.
Dvorný nahrávač talentov
Dvorný nahrávač talentov
Denník Šport priniesol obsiahly materiál o našom Nikolasovi...
Šivák medzi najlepšími
Šivák medzi najlepšími
Nikolas Šivák bol jedným z najlepších...
Ocenení Stoch, Hroššo, Križan a Ewerton
Ocenení Stoch, Hroššo, Križan a Ewerton
Rebríčkom českej a slovenskej ligy dominuje Miňo Stoch ako...
Muž derby
Muž derby
Miňo Stoch bol v hlasovaní fanúšikov najlepším...
Miniliga Miňa Stocha
Miniliga Miňa Stocha
FSA pokračuje v podpore futbalu pre najmenších v nitrianskom...
Špalek v zostave jesene
Špalek v zostave jesene
Krídelník MŠK Žilina Nikolas Špalek má za sebou...
Robert Stareček

Robert Stareček

Dátum narodenia 01.05.2004
Výška 170 cm
Váha 55 kg
Herný post stopér
Aktuálny klub FC Nitra
  Úplny profil hráča »
Samuel Petráš

Samuel Petráš

Dátum narodenia 10.04.1999
Výška 192 cm
Váha 82 kg
Herný post brankár
Aktuálny klub MŠK Žilina
  Úplny profil hráča »
Patrik Danek

Patrik Danek

Dátum narodenia 02.10.2001
Výška 170 cm
Váha 59 kg
Herný post krídelník
Aktuálny klub FC Nitra
  Úplny profil hráča »
Adrián Kaprálik

Adrián Kaprálik

Dátum narodenia 10.06.2002
Výška 175 cm
Váha 68 kg
Herný post krídelník
Aktuálny klub MŠK Žilina B
  Úplny profil hráča »
Vladimír Tkáč

Vladimír Tkáč

Dátum narodenia 09.01.1998
Výška 184 cm
Váha 75 kg
Herný post útočník
Aktuálny klub FC ViOn Zlaté Moravce
  Úplny profil hráča »
Nikolas Šivák

Nikolas Šivák

Dátum narodenia 24.03.2005
Výška 171 cm
Váha 60 kg
Herný post útočník
Aktuálny klub MFK Zemplín Michalovce
  Úplny profil hráča »
Filip Hološko

Filip Hološko

Dátum narodenia 17.01.1984
Výška 185 cm
Váha 82 kg
Herný post útočník
Aktuálny klub
  Úplny profil hráča »
Lukáš Štetina

Lukáš Štetina

Dátum narodenia 28.07.1991
Výška 186 cm
Váha 85 kg
Herný post stopér
Aktuálny klub AC Sparta Praha
  Úplny profil hráča »

Najnovšie video

Filip Balaj - Gólové hlavičky 2018/2019